Spodenki do biegania – jakie są ich rodzaje?

Odzież sportowa ma na celu zapewnienie maksymalnego komfortu w czasie wykonywanej aktywności, a tym samym poprawę jej efektywności. I nie inaczej jest w przypadku spodenek do biegania. Tego typu sport wymaga bowiem rozwiązań kompleksowych, gdzie połączyć trzeba wygodę i wentylację z funkcjonalnością. Rodzajów spodenek do biegania jest kilka, czym się od siebie różnią i czy wszystkie są równie dobre? Tego, co najważniejsze dowiesz się z treści poniższego artykułu. Zapraszamy!

Spodenki do biegania obcisłe

Ten krój spodenek pomimo tego, że odznacza się naprawdę olbrzymią funkcjonalnością, nie przez wszystkich biegaczy jest lubiany. Zapewne dużo ma to wspólnego ze skrępowaniem, które pojawia się u wielu mężczyzn w odniesieniu do obcisłej odzieży.

W tym przypadku warto jednak wyzbyć się nadmiernej wstydliwości, ponieważ obcisłe spodenki do biegania to naprawdę wygodna odzież sportowa, która gwarantuje biegaczowi pełen komfort i wygodę – w tym zwiększenie aerodynamiczności sylwetki.

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli tego typu spodenek. Przy czym ważne jest tutaj odpowiednie dopasowanie ich rozmiaru. Dlatego przy ich zakupie konieczny jest dokładny pomiar i kierowanie się rozmiarówką producenta.

Szorty do biegania

To właśnie szorty biegowe należą do najczęściej wybieranych spodenek do biegania. Tutaj nie ma już tego problemu, co w przypadku spodenek obcisłych. Szorty do biegania wyglądają bowiem jak zwykłe szorty, dlatego biegacz w razie potrzeby spokojnie wtapia się w tłum i nie budzi zbędnego zainteresowania.

Oczywiście takie spodenki są projektowane z uwzględnieniem komfortu dla biegacza, jednak o ile są one przewiewne i pod względem wentylacji nie można im nic poważnego zarzucić, to jeśli chodzi o sam komfort biegania, pozostają one w tyle za spodenkami obcisłymi, które nie krępują ruchów i nie łopotają pod wpływem pędu powietrza.

spodenki do biegania

Szorty 2w1

Rozwiązaniem, które można uznać za dość udany kompromis, są spodenki biegowe 2w1, które łączą w sobie cechy spodenek obcisłych i szortów. Takie spodenki pozwalają na sprawne odprowadzanie wilgoci i pełen komfort w czasie biegu, natomiast zewnętrzna część w postaci szortów pełnią funkcję maskującą.

Przy czym dodatkowo spodenki zewnętrzne mogą być wyposażone w większą ilość kieszeni niż spodnie obcisłe, bo w tym przypadku kieszenie są naprawdę istotną sprawą. Dlaczego?

Kieszenie w spodenkach do biegania

Jeśli praktykujemy bieganie w terenie na dość długodystansowych trasach, to pojawia się problem, kiedy musimy coś ze sobą zabrać. Może to być telefon, portfel czy klucze od domu albo samochodu. W przypadku jazdy na rowerze bez problemu można zaopatrzyć się w specjalne torby mocowane do jego konstrukcji. A w ostateczności zabrać ze sobą plecak rowerowy.

O ile w sprzedaży znajdziemy także plecaki biegowe, to jednak nie każdy ma ochotę na takie obciążenie, ponieważ taki plecak w mniejszym lub w większym stopniu krępuje jednak nasze ruchy. Można także postawić na sportowe nerki, jednak nadal nie jest to rozwiązanie idealne.

Z tego też powodu spodenki do biegania są wyposażane w kieszenie. I nawet spodenki obcisłe bardzo często mają specjalną kieszonkę na zamek wbudowaną z reguły w tylną cześć (w okolicach lędźwi). Warto zatem przy wyborze spodenek sprawdzić, czy takie kieszonki są w nie budowane, bo jest to naprawdę praktyczne i przydatne rozwiązanie.

5/5 - (3)