Rodzaje butów narciarskich

Zanim zaczniesz jeździć na nartach, potrzebujesz odpowiednich butów, które zostały przygotowane właśnie do uprawiania tego sportu. Tylko mając odpowiednio dopasowane wszystkie elementy składające się na wyposażenie narciarza, możesz uzyskać komfort, a to obuwie zapewni Ci wystarczającą kontrolę nad nartami. To ono powinno być jednym z Twoich pierwszych zakupów. Sprawdź, jakie są rodzaje butów narciarskich oraz które powinieneś wybrać.

Buty narciarskie – rodzaje

Za pomocą obuwia narciarskiego przekazujesz moc ze swojego ciała na narty. To właśnie od butów zależy, jaką masz nad nimi kontrolę. Wybrane buty powinny z jednej strony zapewnić komfort i wygodę, a z drugiej – dać oczekiwane sterowanie i jednocześnie chronić staw skokowy. Nie jest tak, że powinieneś wybrać dowolne, uniwersalne buty, które zostały wskazane przez Twoich przyjaciół jako produkt wysokiej jakości. W tym przypadku duże znaczenie ma indywidualne dopasowanie do Twoich oczekiwań, a w zasadzie – do Twojej stopy.

Konstrukcja butów narciarskich

Jedną z kwestii, ze względu na którą takie rozwiązania się różnią, jest konstrukcja. Tutaj można wyszczególnić najróżniejsze, ale wspomnijmy o dwóch najbardziej popularnych, mianowicie o butach bez zawiasu i z tzw. ski-walkiem. W pierwszym przypadku konstrukcja jest sztywna, natomiast w drugim – możesz skorzystać z zawiasu, dzięki któremu możliwe jest wyprostowanie stopy, jej zginanie i wygodne chodzenie.

Buty w zależności od umiejętności

Pierwsze buty narciarskie możemy wypożyczyć, natomiast wiedząc już, że narciarstwo to sport dla nas, warto zainwestować w takie, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania. Obuwie dla początkujących powinno mieć flex, tzn. poziom twardości, o wartości 70-85 w przypadku kobiet i 90-100 dla mężczyzn. W przypadku średniozaawansowanych to będzie 90-100 dla pań, a dla narciarzy: 110-120. Dla zaawansowanych polecane są już rozwiązania o poziomie sztywności 120-130.

Możliwości regulacji

Obuwie narciarskie powinno mieć możliwość mikroregulacji klamer, tak abyśmy mogli je zapiąć z precyzyjnie ustaloną siłą. Czemu służy to rozwiązanie? Z czasem użytkowania butów narciarskich wewnątrz może pojawiać się wolna przestrzeń. Dzięki zastosowaniu mikroklamer jesteśmy w stanie ściśle dopasować zapięcie do aktualnego stanu.

Warto, aby obuwie dawało również możliwość regulacji kąta pochylenia. Wtedy da się zmienić kąt pochylenia cholewki do przodu lub na boki. Szerokie możliwości pod tym względem oferują buty narciarskie Salomon.

Z czego są wykonane buty narciarskie?

Warto stawiać na rozwiązania z materiałów, które dają wysoki poziom personalizacji. Dobrze, aby skorupa butów była wykonana z materiałów termoformowalnych. Termoformowalny może być również tzw. liner. Chodzi o but wewnętrzny – dzięki temu możemy uzyskać efekt dokładnego wypełnienia w obuwiu.

Rodzaje butów narciarskich – wybierz odpowiednie

Dzięki poświęceniu czasu na dopasowanie produktu znajdziemy taki, który spełnia nasze oczekiwania. Nasz sklep narciarski skiracecenter.pl zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc w wyborze obuwia. Podpowiemy najlepsze rozwiązania, które będą optymalne w Twoim przypadku.

5/5 - (2)