Motywacja a sport

Motywacja jest bardzo ważnym elementem podczas uprawiania sportu. Bez niej – nie mamy ochoty na aktywność fizyczną, dlatego też – jak przekonać się do uprawiania sportu?

Motywacja a sport

Motywacja – nieodłączny element podczas uprawiania sportu

Nieodłącznym elementem przy uprawianiu sportu jest motywacja. Możemy ją rozumieć, jako czynnik który pcha nas samych do bezpośredniego zachowania się w określony sposób (w tym wypadku jest to sport). Jeśli chodzi o przykłady motywacji – to może być to też na przykład motywacja do zarobku – pchająca nas na przykład do obstawiania na zakładach bukmacherskich. Motywacja jest instrumentalna jeśli chodzi o sport – ponieważ wyznacza kierunek działania, sprawiając, że osoba która jest aktywna fizycznie nastawia się na określony cel, zna zalety uprawiania sportu, oraz stara się to osiągnąć.

Jakie są źródła motywacji?

Tak naprawdę możemy wyróżnić motywację wewnętrzną i zewnętrzną. Motywacja pochodząca z wewnątrz odpowiada za pchanie nas z racji tego że chcemy osiągnąć nasze, indywidualne potrzeby, czy też szlifować chęci doskonalenia się i rozwoju. Dzięki temu rodzajowi motywacji zawodnicy znajdują przyjemność w sporcie, a rodzice w posiadaniu dzieci – wszystko prowadzi tylko do przyjemności osobistej z aktu wykonywanej czynności. Osoby które mają odpowiednią motywację wewnętrzną dążą do zdobywania nowych umiejętności i ciągłego doskonalenia swoich rezultatów. Z kolei motywacja związana jest z konsekwencjami działania, które mogą ujawniać się w postaci nagród finansowych czy też zdobycia sławy.

Motywacja wewnętrzna prawdopodobnie jest instrumentalna podczas przezwyciężania trudnych momentów w życiu oraz zwiększa poziom efektywności działań w aktywności fizycznej. Osoby uprawiające sport są bardziej skłonne do posiadania optymalnego poziomu zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej motywacji. Dlatego też, musimy pamiętać o tym, że motywacja jest bardzo ważna – a tak naprawdę najgorszy jest tylko ten pierwszy krok – później będzie już z górki!

źródło: https://flashscore.net.pl

5/5 - (2)