Jak piłka nożna trzyma się w Polsce?

Sport towarzyszy ludzkości od zawsze. Stanowi rozrywkę dla widzów, zaś dla uczestników zawodów jest szansą na pobudzenie krążącej w żyłach adrenaliny, sprawdzenie się podczas rywalizacji z innymi i pokazanie swojej wyższości. Dyscyplin jest mnóstwo, a które z nich cieszą się największą popularnością w kraju nad Wisłą?

Jak piłka nożna trzyma się w Polsce?

Piłka nożna a jej popularność w Polsce

Bez wątpienia wśród dyscyplin sportowych w Polsce króluje piłka nożna. Liczba szkółek piłkarskich, klubów, na ten sport i klas rozgrywkowych wyraźnie pokazuje, jak wiele osób garnie się do „haratania w gałę”. Również wśród kibiców piłka kopana cieszy się ogromnym powodzeniem. Mecze Ekstraklasy piłkarskiej w poprzednim sezonie gromadziły średnio blisko 9000 fanów na trybunach i choć ta wartość daleko odbiega od standardów zachodnioeuropejskich, jak w Niemczech czy w Anglii, gdzie przeciętnie spotkania na żywo ogląda ok. 40 000 osób, to i tak znacznie przewyższa frekwencyjne osiągnięcia pozostałych konkurencji.

Co ciekawe, frekwencja na stadionach piłkarskich nie jest napędzana sukcesami, bo tych… po prostu brakuje. Rodzime kluby na arenie międzynarodowej, delikatnie mówiąc, nie błyszczą, zaś reprezentacja narodowa nie należy do światowej czołówki, choć co jakiś czas swoją grą wzbudzi niemałe uznanie, wzbudzając jednocześnie nadzieję na lepsze piłkarskie jutro. Również w mediach zawody na zielonej murawie są często pokazywane, co jest odzwierciedleniem popytu na tego rodzaju transmisje.

Sukcesy nakręcają popularność

Więcej powodów do zadowolenia posiadają sympatycy siatkówki. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zawodnicy i zawodniczki sprawili wiele radości fanom tej dyscypliny, regularnie uzupełniając dorobek o historyczne dokonania. Dwukrotny triumf na Mistrzostwach Świata, medale Mistrzostw Europy, wysokie lokaty w zmaganiach Ligi Światowej, a do tego fenomenalne występy polskich siatkarek, które dzięki zwycięstwom w europejskim czempionacie w 2003 roku oraz dwa lata później zyskały wiele mówiący przydomek „Złotka”, sprawiły, że zainteresowanie tą konkurencją znacząco wzrosło.

5/5 - (1)