Crossfit – dlaczego stał się tak popularny?

Polacy stają się coraz bardziej świadomi, jeśli chodzi o zdrowy tryb życia. Nie tylko zmieniają swoje nawyki związane z dietą, ale również te z uprawianym sportem. Lubią sobie urozmaicić stały trening, a popularne stały się interwały lub crossfit. Na znaczeniu zyskał zwłaszcza ten drugi, a wszystko dzięki swoim szybkim efektom. Polacy wreszcie zauważyli, że w sporcie niekoniecznie liczy się ilość, ale też jakość. Na czym dokładnie polega crossfit i skąd wynika jego wielka popularność? 

Czym dokładnie jest crossfit? 

Crossfit to rodzaj treningu siłowego, który najpierw był stosowany w amerykańskim oddziale policji. Jego popularność rozprzestrzeniła się nie tylko na strażaków czy wojsko, ale także na zwykłych obywateli. Crossfit trafił do nas z zachodu, razem z zakładami bukmacherskimi i rowerami gravelowymi. Ten system treningu polega na jak najczęstszym powtarzaniu konkretnych ćwiczeń. Im więcej powtórzeń, tym trening okazuje się korzystniejszy dla organizmu. Ćwiczenia bywają prostsze i trudniejsze. Mogą to być zwykłe pompki, przysiady, brzuszki czy podciąganie na drążku. Niektóre jednak są mniej popularne: dipy, burpess czy jumping lunges. 

Zalety crossfitu 

Dużą zaletą crossfitu jest jego wszechstronność. Każdy może tu ćwiczyć w swoim własnym tempie. Jest to wyzwanie zarówno dla początkujących sportowców, jak i zaawansowanych specjalistów od sportów siłowych. Wszystko zależy od ilości powtórzeń, których mogą ograniczyć się do trzech lub dwudziestu – według własnych upodobań. Z czasem można zwiększać stawkę. Crossfit pozytywnie wpływa na wydolność, wytrzymałość, gibkość i siłę organizmu. 

Ćwiczenie w grupie  

Popularność crossfitu może brać się również ze wspólnych treningów. Bardzo często organizowane są one grupowo, gdzie ważna jest interakcja pomiędzy ćwiczącymi. To świetna alternatywa dla klubów fitness i siłowni, gdzie wiele osób odcina się od świata za pomocą słuchawek. Zwłaszcza dla ekstrawertyków, którzy potrzebują rywalizacji i momentów do wspólnego pośmiania się. Wspólne treningi czynią ćwiczenia znacznie lepszymi, a wszystko dzięki podpowiedziom od innych uczestników spotkania. 

Oceń nas!